Nekilnojamojo turto pardavimas ir pirkimas – procesai, reikalaujantys specialių žinių bei pasiruošimo. Todėl pastebima, kad parduodant ar perkant nekilnojamąjį turtą savarankiškai labai dažnai susiduriama su nemažai iššūkių.Didžiausias iššūkis – NT pirkimo-pardavimo sutartis. Ne visuomet yra aišku, kokie dokumentai reikalingi sutarčiai sudaryti, kokius žingsnius reikia atlikti, kaip nesuklysti ir naudingą sandorį pasirašyti. Tad kiekvienam, nusprendusiam pirkti arba parduoti nekilnojamąjį turtą būtina sužinoti visą svarbiausią informaciją apie NT pirkimo-pardavimo sutartį.
Pirmiausia – preliminarioji NT pirkimo-pardavimo sutartis
Reikia žinoti, kad prieš sudarant NT pirkimo-pardavimo sutartį notaro biure rekomenduojama sudaryti preliminariąją NT pirkimo-pardavimo sutartį. Kam reikalinga ši sutartis? Ši sutartis – būsimo sandorio garantijos. Civiliniame kodekse 6.165 str. 1 d. preliminarioji sutartis apibrėžiama kaip šalių susitarimas, pagal kurį jame aptartomis sąlygomis šalys įsipareigoja ateityje sudaryti kitą – pagrindinę sutartį. Būtina akcentuoti, kad preliminarioji sutartis nėra pirkimo-pardavimo sandoris, tad jos pagrindu turtas nėra perleidžiamas. Sudarydamos šią sutartį šalys susitaria sudaryti sutartį ateityje.Kaip sudaroma preliminarioji sutartis? Visų pirma, ši sutartis turi būti rašytinė. Atminkite, žodinis susitarimas neturi jokio teisinio pagrindo ir laikomas negaliojančiu. Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kad sutartis atitiktų šiuos reikalavimus:
- Tikslumas. Sudarant preliminariąją sutartį nurodykite tikslią sudarymo datą, vietą, vardus, pavardes, asmens kodus ir pateikite kuo išsamesnę informaciją apie nekilnojamąjį turtą. Taip pat tiksliai įrašykite nekilnojamojo turto kainą, mokamo avanso dydį. Būtinai nustatykite terminą iki kada turi būti sudaryta pagrindinė sutartis.
- Pagrindinės sąlygos. Į preliminariąją sutartį privalu įtraukti pagrindines sąlygas ir įsipareigojimus – nekilnojamojo turto perdavimo terminą, atsiskaitymo būdą, atsakomybę už sutarties nevykdymą.
Pažymėtina, jog atsižvelgus į konkrečią situaciją preliminariojoje sutartyje gali būti pateikta ir daugiau sąlygų. Pavyzdžiui, įsipareigojimas užbaigti nebaigtus statybos darbus, sumokėti įsiskolinimus ir kt. Svarbiausia yra tai, jog preliminariosios sutarties sąlygų be abiejų šalių sutikimo keisti negalima, o sąlygų nesilaikymas vienai ar kitai šaliai užtraukia sutartyje numatytą baudą.
Notarinės NT pirkimo-pardavimo sutarties sudarymas
Sudarius preliminariąją sutartį, kitas žingsnis – pagrindinės NT pirkimo-pardavimo sutarties sudarymas notaro biure. Kokių dokumentų prireiks nekilnojamojo turto pardavėjui ir kokius dokumentus turi turėti nekilnojamojo turto pirkėjas?
Nekilnojamojo turto pardavėjui reikalingi dokumentai:
- Nuosavybės dokumentai – pirkimo-pardavimo, mainų, dovanojimo sutartys, paveldėjimo teisės liudijimas ir kt.
- Nekilnojamojo turto registro pažyma.
- Inventorizacijos byla, kuri turi atvaizduoti esamą nekilnojamojo turto objekto išplanavimą.
- Atsiskaitymo už komunalines paslaugas bei bendrijos pažyma.
- Buto, namo ar kotedžo energetinis sertifikatas.
- Teismo leidimas, jei parduodama gyvenamoji patalpa ir pardavėjas turi nepilnamečių vaikų.
- Banko ar kreditinės įstaigos sutikimas, jei parduodamas turtas yra įkeistas.
- Pasirašytas sutuoktinio įgaliojimas, jei parduodamas nekilnojamasis turtas įgytas santuokoje.
- Ištuokos liudijimas, jei pardavėjas išsituokęs.
- Galiojantys, pardavėjo tapatybę įrodantys dokumentai – pasas arba tapatybės kortelė.
Akcentuojama, jog paminėtas dokumentų sąrašas gali kisti priklausomai nuo situacijos. Tad tik atsižvelgus į individualią situaciją galima nurodyti tikslų dokumentų sąrašą, kuris reikalingas pardavėjui pasirašant notarinę NT pirkimo-pardavimo sutartį.
Nekilnojamojo turto pirkėjui reikalingi dokumentai:
- Galiojantys, pirkėjo tapatybę įrodantys dokumentai – pasas arba tapatybės kortelė.
- Perkant nekilnojamąjį turtą su paskola reikia pateikti kredito įstaigos ar banko garantinį raštą arba kredito sutartį.
- Perkant žemės ūkio paskirties sklypą reikia pateikti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) sutikimą.
Nemokama profesionalų pagalba
Kaip nepasimesti tarp šios dokumentų gausos? Kaip teisingai sudaryti preliminariąją sutartį ir užtikrinti, kad viskas būtų parengta notarinės NT pirkimo-pardavimo sutarties pasirašymui? Geriausias sprendimas – profesionalų pagalba.
Bustokainakaune.lt ekspertai yra pasirengę suteikti nemokamą konsultaciją visiems tiems, kurie turi klausimų dėl nekilnojamojo turto pardavimo bei svarbiausių dokumentų paruošimo. Susiekite, atsakysime į rūpimus klausimus, profesionaliai pakonsultuosime ir lengvesnį NT pardavimo procesą garantuosime.